Ahşap Oyuncaklar
Isparta’nın Gönen ilçesinde oyuncak yapan İbrahim GÖNENDİ, yine Gönen’de küçük bir oyuncak dükkanı işletmektedir. Memuriyetinin ilk yıllarını doğuda yapmış olan GÖNENDİ, daha sonra tekrar Isparta’ya gelmiş ve Telekom’da işe başlamıştır. Telekom özelleştikten sonra başka kuruma geçiş yapmış ve 12 sene sonra da Isparta Meslek Yüksek Okulu’ndan emekli olmuştur.

İbrahim Bey emekli olmadan önce evinin bodrum katını oyuncak yapımı işleri için ayırmış, ayrıca oyuncaklara çocukluğundan beri ilgi duyduğunu ve oyuncak yapımı üzerine oldukça hevesli olduğunu dile getirmiştir. Bu yüzden GÖNENDİ, emekli olmadan önce iş dönüşü ve hafta sonları genellikle boş zamanlarını oyuncak yapımıyla ilgilendiğini söylemiştir. Torna makinasını da motor aksamı hariç tamamen kendisi yapmıştır. Yaptığı oyuncakların çoğunun görsellerini internet üzerinden aldığını ifade etmiş, İnternet üzerinden sipariş ettiği oyuncakları montelerken mekanizmalarını incelediğini ve kendisinin yeniden yapmadığını ifade etmiştir. İlk olarak yapmış olduğu oyuncaklarda zorlandığını fakat daha sonra el yatkınlığı sayesinde kolaylıkla yapabildiğini bildirmiştir. Eski yöresel oyuncakların kağnı, el arabası olduğunu dile getiren GÖNENDİ. dükkanında yapboz, el arabası, kağnı bebek beşiği, topaç, çıngırak gibi oyuncaklarının bulunduğunu söylemiştir.

GÖNENDİ, bu malzemeleri kavak ağacından, çam ağacından veya Isparta’dan temin ettiklerini, bazen atık malzemeleri de kullandığını dile getirmiştir. Kullanılan boyanın çocuklara zarar vermeyen su bazlı boya olduğunu belirten GÖNENDİ, sağlık açısından uygun olsa da su bazlı boyaların daha çabuk deforme olduğunu dile getirmiştir. BU nedenle bazı oyuncaklarında kimyasal boya da kullandığını ifade etmiştir. GÖNENDİ eski zamanlarda oyuncak almanın maddi açıdan zor olduğunu ve kendi oyuncaklarını kendilerinin yaptığını dile getirmiştir. GÖNENDİ Gönen ilçesinde çocukluk zamanlarında ahşaptan üzerine oturulabilen dört tane tekeri olan, ön tarafıyla yönlendirebilen araba oyuncaklarının hemen herkeste olduğunu ve rampadan aşağıya bu oyuncaklarla kaydıklarını dile getirmiştir. Yine eskiden telden yapılma teker biçiminde oyuncaklarla oynandığını, dile getirmiştir.

(Gönen İlçesi, Aşağıyaylabel köyü, İbrahim GÖNENDİ)