Ahşap Oyuncaklar
Isparta’nın Gönen ilçesinde oyuncak yapan İbrahim GÖNENDİ, yine Gönen’de küçük bir oyuncak dükkanı işletmektedir. Memuriyetinin ilk yıllarını doğuda yapmış olan GÖNENDİ, daha sonra tekrar Isparta’ya gelmiş ve Telekom’da işe başlamıştır. Telekom özelleştikten sonra başka kuruma geçiş yapmış ve on iki sene sonra da Isparta Meslek Yüksek Okulu’ndan emekli olmuştur.
İbrahim Bey emekli olmadan önce evinin bodrum katını oyuncak yapımı işleri için ayırmıştır. Oyuncaklara çocukluğundan beri ilgi duyduğunu ve oyuncak yapımı üzerine oldukça hevesli olduğunu dile getirmektedir. Emekli olmadan önce iş dönüşü ve hafta sonları genellikle boş zamanlarını oyuncak yapımıyla ilgilendiğini söylemiştir. Torna makinesini de motor aksamı hariç tamamen kendisi yapmıştır. Yaptığı oyuncakların çoğunun görsellerini internet üzerinden aldığını ifade etmiş, İnternet üzerinden sipariş ettiği oyuncakları montelerken mekanizmalarını incelediğini ve kendisinin yeniden yapmadığını ifade etmektedir. İlk yaptığı oyuncaklarda zorlandığını fakat daha sonra el yatkınlığı sayesinde kolaylıkla yapabildiğini bildirmektedir. Eski yöresel oyuncakların kağnı, el arabası olduğunu dile getiren GÖNENDİ, dükkanında yapboz, el arabası, kağnı bebek beşiği, topaç, çıngırak gibi oyuncaklarının bulunduğunu belirtmektedir.
GÖNENDİ, bu malzemeleri kavak ağacından, çam ağacından veya Isparta’dan temin ettiklerini, bazen atık malzemeleri de kullandığını dile getirmektedir. Kullanılan boyanın çocuklara zarar vermeyen su bazlı boya olduğunu ve sağlık açısından uygun olsa da su bazlı boyaların daha çabuk deforme olduğunu söylemektedir. Bu nedenle bazı oyuncaklarında kimyasal boya da kullandığını ifade etmektedir. Eski zamanlarda oyuncak almanın maddi açıdan zor olduğunu ve kendi oyuncaklarını kendilerinin yaptığını belirtmektedir. Gönen ilçesinde çocukluk zamanlarında ahşaptan üzerine oturulabilen dört tane tekeri olan, ön tarafıyla yönlendirebilen araba oyuncaklarının hemen herkeste olduğunu ve rampadan aşağıya bu oyuncaklarla kaydıklarını bildirmektedir. Yine eskiden telden yapılma teker biçiminde oyuncaklarla oynandığını söylemektedir. (Gönen İlçesi, İbrahim GÖNENDİ).