Çırçır Rolesi
Çırçır Rolesi

Dericiliğe, Debbağlık; Debbağlık ile uğraşanlara ise Debbağ denilmektedir. Debbağ kelimesi zaman içerisinde “Dabak”, deri işlenen yerlere de Dabakhane veya “Tabakhane” adı verilmiştir. Arapça asıllı olan bu kelimenin anlamı “hayvan postunu işleyen deri terbiye eden” demektir.

Deri Mask Yapımı
Deri Mask Yapımı

Deri işlenmeye başladığından itibaren, çeşidine göre farklı teknikler uygulanarak süslenmiştir. Kullanılan tekniklerden bir tanesi de ıslatarak şekil verme tekniğidir. Su içinde ıslatılan derinin elde istenilen forma sokulması ile oluşturulan tekniktir. Mask ve rölyef çalışmaları bu teknikle yapılmaktadır.

Deri Süsleme
Deri Süsleme

sparta Merkez’de Deri işçiliği konusunda farklı teknikler kullanılarak üretim yapan ve bu teknikleri Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kapsamında açılan kurslarda öğreten İbrahim ATALAR, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartı’na sahip bir eğitmen ve sanatçıdır.

Serhatlı Mesh
Serhatlı Mesh

Serhatlı mesh, sığır derisi, kösele taban ve keçe kullanılarak dikilen boğazlı mesh türüdür. Uluborlu İlçesinde yoğun olarak üretimi yapılan serhatlı mesh, plastik ayakkabı ve yemeninin içine ayağı koruması, sıcak veya serin tutması amacıyla kullanılır. Çoğunlukla günlük kullanıma

Biz Neredeyiz?
Google Harita