Evlenme Adetleri

Isparta Soküm Tespitleri
Gelin Okşaması
Gelin Okşaması

Kına gecesi oğlan ve kız evinin kadın davetlileri kız evine toplu halde kına yakmaya giderler. Kız evinde her iki taraf da eğlenir ve sıra gelin kıza kına yakmaya gelir. Hazırlanan kına, başına al örtülen gelin kızın eline sürülür. Bu sırada def ile önce gelen misafirlerin eğlenmesi için oyun havası çalınır daha sonra gelini ağlatmak

Damat Okşaması
Damat Okşaması

Kına gecesi günü erkek evinde damadın arkadaşları toplanır ve damat odanın ortasında bir sandalye veya minderin üstüne oturtulur. Damadın akrabaları ve arkadaşları çeşitli türküler söylerken damada kına yakılır. Bu ritüele “damat okşaması” denir. Damat okşamasının arkasından hep beraber eğlence yapılır

Yük Götürme ve Gelin Çıkarma
Yük Götürme ve Gelin Çıkarma

Düğünün ikinci günü sabah düğün yemeğinden önce oğlan evinden kız evine davul zurna eşliğinde çeyiz sandığı, yastık, yorgan vb. eşyalar gider ve kız evine bırakılır; geri dönülerek düğün yemeği yenir. Son zamanlarda yükle giden sandık geri döndüğünde kız evinde bazıları çeyiz sandığına oturarak oğlan evinden bahşiş almaya başlamıştır.

Nişan ve Kına Gecesi
Nişan ve Kına Gecesi

Kına gecesi genel olarak kız tarafını kendi evinde, oğlan tarafının da kendi aralarında düzenledikleri çeşitli eğlenceler ve kına yakma merasimini içerir. Özellikle kadınlar kendi aralarında tef eşliğinde oyunlar oynar ve eğlencenin sonunda da gelin adayına kına yakarlar.

Kız İsteme
Kız İsteme

Kız istemedeki asıl amaç büyüklerin bu evliliğe ikna olmasıdır. Kız istemeye giden taraf kız isteyecekleri aileye hayırlı bir iş için geldiklerini söyler. Ev sahibi aile izzet-i ikramda kusur etmez. Oğlan tarafı “Allahın emri, Peygamber Efendimizin kavli ile kızınızı, oğlumuza istiyoruz” diyerek konuyu açar. Kız verilmeyecekse çeşitli bahaneler öne sürülür.

Biz Neredeyiz?
Google Harita