Evlenme Adetleri

Isparta Soküm Tespitleri
Kız İsteme
Kız İsteme ve Söz kesme

Evlenme adetleri içerisinde yer alan gelenekler sırasıyla ele alınacak olursa bunlardan ilki kız istemedir. Kız istemedeki asıl amaç büyüklerin bu evliliğe ikna olmasıdır. Kız istemeye giden taraf kız isteyecekleri aileye hayırlı bir iş için geldiklerini söyler. Ev sahibi aile izzet-i ikramda kusur etmez.

Nişan ve Kına Gecesi
Nişan ve Kına Gecesi

Kına gecesi genel olarak kız tarafını kendi evinde, oğlan tarafının da kendi aralarında düzenledikleri çeşitli eğlenceler ve kına yakma merasimini içerir. Özellikle kadınlar kendi aralarında tef eşliğinde oyunlar oynar ve eğlencenin sonunda da gelin adayına kına yakarlar.

Yük Götürme ve Gelin Çıkarma
Yük Götürme ve Gelin Çıkarma

Düğünün ikinci günü sabah davul zurna eşliğinde çeyiz sandığı, yastık, yorgan vb. eşyalar oğlan evinden kız evine götürülür. Son zamanlarda kız evinden bazıları yükle giden sandık geri götürülürken çeyiz sandığına oturarak para almaya başlamışlardır. Sandığın kız evine bırakılmasının ardından yemek yenir.

Damat Okşaması
Damat Okşaması

Kına gecesi günü erkek evinde damadın arkadaşları toplanır ve damat odanın ortasında bir sandalye veya minderin üstüne oturtulur. Damadın akrabaları ve arkadaşları çeşitli türküler söylerken damada kına yakılır. Bu ritüele “damat okşaması” denir. Damat okşamasının arkasından

Gelin Okşaması
Gelin Okşaması

Kına gecesinde oğlan evinin davetlileri, kız evine kına yakmaya giderler. Burada kız evinin davetlileri de yer almaktadır. Bu kişiler kız evinde eğlenirler. Ardından sıra kıza kına yakmaya gelir. Kızın başına al örtülür ve eline kına yakılır. Daha sonra def ile misafirlerin eğlenmesi

Biz Neredeyiz?
Google Harita