Süt Dede
Süt Dede

Buraya çocukluğumda kandil günleri, miraç günleri ve mübarek günlerde gelir dua eder ve mum yakardık. Bildiğim kadarıyla buraya sütü olmayan ve sütü kesilen kadınlar gelirlerdi. Burada adak adarlardı dua ederlerdi. Türbenin baş kısmına para bırakırlardı. Garibanlar ve çocuklar bu paraları alırlardı.

Pir-i Efendi
Pir-i Efendi

Pir-i Efendi Türbesi’ne çocuk sahibi olmak için gelinir. Bunun yanı sıra mide ağrısı için de gelenler vardır. Bu dede aslında herşeye faydalıdır. Çok iyi bir dededir. Buraya gelen ziyaretçiler türbeye para bırakırlar, mum dikerler, dua ederler ve giderler. Buraya gelen ziyaretçiler türbeye para bırakırlar,

Aldan (Şeyh Alaaddin) Efendi
Aldan (Şeyh Alaaddin) Efendi

Ruhullah bey bize şu bilgileri aktarmıştır: Gülcü Mahallesi Mezarlığı Isparta’nın en eski mezarlığıdır. Bu mezarlıkta yapılmış olan çalışmalar sonucunda mezarlığın tarihi 1700’lü yıllara kadar gitmektedir. Mezarlık içinde bulunan Aldan Dede Türbesi’nin tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Yunus Emre
Yunus Emre

Tasavvuf ve Halk Ozanı, Türk İslam Düşünürü Yunus Emre’yi anmak amacıyla 1991 yılından buyana Isparta İli Gönen İlçesi Belediyesi tarafından “Yunus Emre’yi Anma ve Aşure Günü” adıyla kültürel bir etkinlik düzenlemektedir. Geleneksel hale gelen bu etkinlik her yıl Haziran Ayı’nın son

Ihlamur Dede
Ihlamur Dede

Ihlamur Dede Türbesi’ne çok fazla ziyaretçi gelmez. Gelenlerde dua ederler ve giderler. Ama eskiden buraya çok ziyaretçi gelirdi. Genelde Cuma günleri ve hıdırellez günleri gelirlerdi. Hıdırellezde çocuğu olmayan beşik yapardı, evi olmayan burada küçük taşlarla ev yapardı. Dua ederlerdi, mum dikerlerdi, çaput bağlardı.

Tiryaki Dede
Tiryaki Dede

Her türlü dilek ve istek için gelinen ve daha çok dua okunan bir türbedir. Türbede geçmişte Perşembe akşamları mum yakıldığı söylenmektedir. Günümüzde bu tür ritüeller yapılmaz olmuştur. Arife Türel hanımefendi, Burdur’un Ağlasun ilçesinde 1978 yılında dünyaya gelmiştir.

Hasan Hüseyin Baş Dede
Hasan Hüseyin Baş Dede

Türbe, Yenice Mahallesi 2527 Sokak’ta bulunan, suyla çalışan eski bir un değirmeninin içinde bulunmaktadır.Türbe değirmenin giriş kapısının solunda kalan merdivenin altında bulunmaktadır. Değirmen iki katlı ve ikinci katında küçük bir oda yer almaktadır. Bu oda içerisinde dua kitapları ve namazlıkların olduğu gözlemlenmiştir.

Muharrem Dede
Muharrem Dede

Muharrem dede HZ. Ahmet YESEVİ Hazretleri’nin talebesi ve aynı zamanda Horasan pirlerinden olup, Isparta’nın Selçuklular tarafından fethinde büyük başarılar gösteren 7 kardeşten biri olduğu rivayet edilmektedir. Muharrem Dede Türbesi, 1955 yılında Ömer Çelikörs tarafından,

Tez Murat Dede
Tez Murat Dede

Tez Murat Dede Türbesi, Doğancı Mezarlığı ile Yenice Mezarlığı arasında kalan yol üzerinde bulunmaktadır. Tez Murat Dede’nin kaçıncı yüz yılda yaşamış olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kesin olmamakla birlikte Şeyh Murat’ın H. 880 tarihinden önce vefat etmiş olabileceği tahmin edilmektedir.

Biz Neredeyiz?
Google Harita