Yaşayan İnsan Hazineleri

Isparta Soküm Tespitleri
Nuri AKKULAK
Nuri AKKULAK

1927 yılında dünyaya gelen Nuri Akkulak mesleğine 7 yaşında başlamış ve 2015 yılında eşi vefat edene kadar aralıksız Mutaf dokumacılığı yapmıştır. Kılın taranmasından dokunmasına kadar tüm işlemlerin tamamını kendisi yapmaktadır. Geçmişte Isparta İli

Şükrü ŞAHİN
Şükrü ŞAHİN

1942 yılı Isparta doğumlu olan Şükrü ŞAHİN, ayakkabı ustası Tahsin KÜÇÜKUMUR’un çırağı olarak 10 yaşında başladığı bu mesleğe hala Kunduracılar Sitesi’ndeki atölyesinde devam etmektedir. Isparta ili’nde “Serhatlı Mesh” dikimi yapan tek ustadır.

Ummuhan GÜLAY
Ummuhan GÜLAY

Isparta İli, Atabey İlçesi’nde ikamet eden 85 yaşındaki Ummuhan GÜLAY, halı dokumaya yedi yaşında başlamıştır. Geçmişte evinde kurduğu atölyesindeki tezgâhta günde altı ile sekiz adet halı dokurken, el dokuma halılara olan rağbetin azalması ve yaşlılığı nedeni ile sipariş üzerine “Isparta Halısı” dokumaya devam etmektedir.

İbrahim ATALAR
İbrahim ATALAR

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartı’nı alan İbrahim ATALAR, mesleği önce Ayakkabıcılar Sitesi’nde Saraç Ömer ÖZÇULCU’nun ve oradan Saraç Şükrü ŞAHİN’nin yanında usta-çırak geleneği ile öğrenmiştir. Ham deri işlenmesinde sanatsal ürüne dönüştürme

Hilmi ÖZDEMİR
Hilmi ÖZDEMİR

Hilmi ÖZDEMİR 1956 yılında Sütçüler-Yeşilyurt’ta doğmuştur. Isparta Merkez’de yaşamaktadır. Isparta’da “Ozan Yeşilyurtlu” olarak ilk şairlik ve ozanlık unvanını alan Özdemir, küçük yaşlarda yöredeki usta çalıcılardan bağlama zurna, sipsi ve davul çalmayı öğrenmiştir.

Biz Neredeyiz?
Google Harita