Yaşayan İnsan Hazineleri

Isparta Soküm Tespitleri
Hilmi ÖZDEMİR
Hilmi ÖZDEMİR

Hilmi ÖZDEMİR 1956 yılında Sütçüler-Yeşilyurt’ta doğmuştur ve Isparta Merkez’de yaşamaktadır. Isparta’da “Ozan Yeşilyurtlu” olarak ilk şairlik ve ozanlık unvanını alan Özdemir, küçük yaşlarda yöredeki usta çalıcılardan bağlama zurna, sipsi ve davul çalmayı öğrenmiştir. Özdemir, festival konserleri düğünler,

İbrahim ATALAR
İbrahim ATALAR

Isparta Somut Olmayan Kültürel Mirasın Tespiti projesi kapsamında Isparta Merkez, Gönen İlçesi, Atabey İlçesi ve Eğirdir İlçesi’nde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitimi Genel Müdürlüğü, “Somut Olmayan Kültürel Miras Envanter Çalışmaları” başlığı altında yer alan “Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri

Ummuhan GÜLAY
Ummuhan GÜLAY

Isparta İli Atabey İlçesi’nde ikamet eden 85 yaşındaki Ummuhan GÜLAY Halı dokumaya yedi yaşında başlamış, geçmişte evinde kurduğu atölyesindeki tezgâhta günde altı ile sekiz adet halı dokurken, el dokuma halılara olan rağbetin azalması ve yaşlılığı nedeni ile evinde kurulu tezgâhta tek başına sipariş üzerine “Isparta Halısı”

Şükrü ŞAHİN
Şükrü ŞAHİN

26.07.2017 tarihinde yine merkezde deri işleri yapan Şükrü ŞAHİN ve İbrahim ATALAR ile görüşme gerçekleştirilmiştir. 1942 yılı Isparta doğumlu olan Şükrü ŞAHİN, ayakkabı ustası Tahsin KÜÇÜKUMUR’un çırağı olarak 10 yaşında başladığı bu mesleğe hala Kunduracılar Sitesi’ndeki atölyesinde devam etmektedir. Isparta ili’nde “Serhatlı Mesh” dikimi yapan tek ustadır.

Nuri AKKULAK
Nuri AKKULAK

1927 yılında dünyaya gelen Nuri Akkulak mesleğine 7 yaşında başlamış ve 2015 yılında eşi vefat edene kadar aralıksız dokuma yapmıştır. Geçmişte Isparta İli merkez mahallesi olan Dere mahallesinde 200 ailenin mutaflıkla uğraştığını belirtmiş ve birçoğuna kendisi iş vermiştir. 1938 ile 1945 yılları arasında haftada 5 ton kıldan at çulu, heybe çuval ve torba dokumuşlardır.

Biz Neredeyiz?
Google Harita