Yayla ve Yörük Kültürü

Isparta Soküm Tespitleri
Hayvancılık
Hayvancılık

Yörüklerin geçim kaynağı tamamıyla hayvancılığa dayanmaktadır. Isparta ve çevresinde halen küçükbaş hayvancılık devam etmektedir. Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak beslenmesinin yanı sıra sütünden ve yününden de gelir elde edilir.

Barınma
Barınma

Isparta yaylalarına göçen Yörükler, aile genişliğine göre boyu ve direk sayısı belirlenerek çadır kurarlardı. Çadır çam ya da ardıç ağacından yapılan üç, beş veya yedi ana direkten oluşurdu. Isparta’da Sarıkeçili Yörüklerinin çadırlarının beş direkli olmasının nedeni İslam’ın beş şartına bağlanmaktadır

Yörüklerde Yeme – İçme Kültürü
Yörüklerde Yeme – İçme Kültürü

Yayla hayatında Yörükler koyun, keçi gibi hayvanların etinden, sütünden, yününden, kılından, boynuzundan ve derisinden faydalanmaktadırlar. Bunların başlıcaları; yoğurt, peynir, ağaz, tereyağı, dolaz, ve tuluktur. Yörüklerin geçmişten günümüze en önemli miraslarından birisi olan ve sütten yapılan yoğurt, deriye biriktirilir.

Yaylalara Göç
Yaylalara Göç

Yaylalara göç, baharın habercisi olan Hıdrellezle birlikte, havanın durumuna göre Nisandan itibaren başlar. Yörüklerin mevsimlere göre dört farklı çadır yeri vardır. Bunlar güz yurdu (güzleme), yaz yurdu (yazlama, yaylak), bahar yurdu (bahar yatağı) ve kış yurdu (kış yatağı, kışlak) olarak adlandırılmakta olup yurtlar birbirine yakındır.

Yörük Yaşamı
Yörük Yaşamı

Yörük, konar-göçer olarak küçükbaş hayvancılıkla uğraşan, kültürü ve sanatı olan topluluklar olarak tanımlanır. Yerleşik hayata geçmeden önce konar-göçer hayatı yaşayan Türkler için yayla, çadır ve küçükbaş hayvan, yaşamlarının en önemli unsurlarından birisi haline gelmiştir.

Biz Neredeyiz?
Google Harita