Yeme İçme Kültürü

Isparta Soküm Tespitleri
Aşure Yapımı
Aşure Yapımı

Yalnızca Isparta'ya özgü kültürel öğe olmadığı bilinen, Anadolu topraklarının binlerce yıllık tarihinde kıtlık ve savaş zamanlarında birlik ve beraberliği temsil eden Aşure, her yıl Haziran ayının son haftası ya da Temmuz ayının ilk haftası yaza girmeden yapılmakta...

Hürmeli Pilavı
Hürmeli Pilavı

Hürmeli pilavı yöreye özgü olan organik ve sağlıklı bir yemek çeşididir. Bu yemeğin önemli olmasının en büyük nedeni kalabalık bir ortamda yenilmesidir. Ayrıca sıcak suda haşlanan tavuk suyu ile de pilav yapılması yemeğin tadına eşsiz bir lezzet katmaktadır. Bu yemek genellikle odun ateşinde köy ocağında pişirilmektedir ancak evde ocakta da pişirilebilir.

Pekmez Peltesi
Pekmez Peltesi

Pelte için öncelikle 3 bardak pekmez tencereye boşaltılır. Bir bardak su ve iki çorba kaşığı un ilave edilir. Hemen ardından 1 su bardağı ezilmiş haşhaş ilave edilir. Topaklanma olmaması için sürekli karıştırılır. Puding kıvamına geldiğinde ocak kapatılır.

Bulgur Çorbası
Bulgur Çorbası

Yöreye has özellikte bir yemek olan Bulgur Çorbası, içerisine konulan malzemeler sebebi ile de oldukça sağlık bir yemektir. Yazında tüketilen yemek çoğunlukla kış aylarında tüketilmektedir. Çünkü içerisine konulan et, yazın kurutularak elde edilmektedir.

Fasulye Boranı
Fasulye Boranı

Öncelikle doğranan fasulyeler haşlanır. Haşlama esnasında içerisine bulgur ve tuz eklenir. Bulgur suyunu çektikten sonra dinlenmeye bırakılır. Daha sonra sarımsak ve yoğurt eklenir. Ardından yemeğin üzerine kaymak yağı gezdirilir.

Patlıcan Yemeği
Patlıcan Yemeği

Kuru patlıcanlar suda haşlanır. Pastırma ise ayrı bir tavada kızartılarak üzerine salça eklenir. Ardından patlıcanların bulunduğu kaba pastırmalar dökülür. Kaynadıktan sonra üzerine bulgur eklenerek pişmeye bırakılır. İsteğe bağlı olarak yoğurt ya da kaymak yağı ilave edilir.

Sarı Burma
Sarı Burma

Sarık şeklinde olduğu için Sarı burma tatlısı denilmektedir. Eskiden kız istemeye giderken lokumun yanında hediye olarak götürülmüştür. Kız isteme esnasında birlik ve beraberlik için tatlı açılır ve hep birlikte yenilir ancak eğer kız isteme olumsuz sonuçlanırsa erkek tarafı getirdiği lokumu geri alır ve beraberinde götürür.

Nişasta Helvası
Nişasta Helvası

Nişasta Helvası yörede tüketilen yaygın bir tatlı çeşididir. Her mevsim pişirilen bu hafif tatlının yapımının kolay olması sebebiyle büyük toplantılarda, etkinliklerde, düğünlerde yapılarak misafirlere ikram edilir ve ağızda hoş bir tat bırakır.

Bulamaç Çorbası
Bulamaç Çorbası

Özellikle kış aylarında tercih edilen çorbaların başında gelir. Bulamaç çorbası “Fos Fos”, “Kadın Ayşe” olarak da isimlendirilmekle beraber ana malzemesi dolaz peyniridir.

Börek
Börek

Genel işleyiş göre; bir kişi sabah saat 05.00 gibi böreklerin iç malzemelerini taze olarak hazırlamaktadır. Bu aşamada her gün iç malzemeleri için öncelikle soğanlar ince ince doğranır ve az yağla kavrulur. Daha sonra kabak, ıspanak, pırasa, patates, gibi malzemeler ayrı ayrı doğranır.

Kabune Pilavı (Isparta Düğün Pilavı)
Kabune Pilavı (Isparta Düğün Pilavı)

Kabune adının hikâyesi şu şekilde aktarılmaktadır: Eski zamanlarda aynı evde yaşayan bir gelin ve kaynana işle uğraşırken zamanın geçtiğini fark etmezler. Ancak zaman öyle geçmiştir ki eve yemeğe gelecek olan eşe, kayınpedere yedirecekleri bir tas yemek yoktur.

İrmik Helvası
İrmik Helvası

İrmik helvası ülkemizin her yerinde olduğu gibi Isparta’da doğum, düğün, ölüm gibi özel gün, yas ve kutlamalarda mutlaka pişirilen bir tatlı olan irmik helvasının pişirmedeki püf noktaları, malzeme ve ölçüleri, pişirilme sekli, şerbetinin hazırlanması konusunda bilgiler alınmış

Çakal Helvası
Çakal Helvası

Isparta’ya özgü olduğu bilinen “Çakal Helvası”nın yapımında genevir (kenevir) tohumu, haşhaş tohumu, pekmez gibi bölgesel nitelikli malzemeler kullanılmaktadır. Helvanın yapımı için özellikle kış ayları tercih edilir

Isparta Fırın Kebabı
Isparta Fırın Kebabı

Kebabın diğer yöre kebaplarından farkı pişirilme şekli ve pişirildiği fırındır. Yöresel ismi “Isparta Fırın Kebabı” olan bu kebap, ateşin etrafına et dizilerek fırın içinde pişirilir. Fırın kubbe şeklinde olduğu için yanan gaz yukarı çıkar, temiz hava alttan gelir ateşin sıcaklığı tüm kubbe içinde döner

Yufka Ekmeği
Yufka Ekmeği

İlçede ekmek yapımı için kadınlar bir araya gelerek ihtiyacı olanın ekmeği birlikte yaparlar. Ekmeğin açılması, saçta pişirilmesi için en az iki kişi gerektiğinden, genellikle bir kişinin evinde toplanıp sırayla yufka yapılır ve buna “ödünç” adı verilir. Görev dağılımında işi yapanın becerisine göre bir dağılım yapılır,

Allah
Allah'lık pilav

Yalvaç’ın Körküler köyünde her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz bayramında adak eti ve diğer pilavlık malzemeler birleştirilerek yapılan bulgur pilavıdır.

Pestil
Pestil

Türkiye’nin meyve yetiştirilen pek çok bölgesinde yapılan pestil, Gönen İlçesi’nde de bahçe meyvelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Gönen yöresel ağzı ile “bestil”, ilçede yetişen kayısı, erik, şeftali meyvelerinden yapılır.

Keşkek
Keşkek

Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden olan keşkek, Yalvaç ilçesinde özgün bir şekilde hazırlanır ve her öğün tüketilen önemli yemeklerden biridir. Kaburga etinin tuzla kurutulmasıyla yapılan pastırma, bir gece önceden tuzunun çıkması için suya ıslatılır ve keşkek pişirilecek çömleğin tabanına yerleştirilir.

Ekmek Yapımı
Ekmek Yapımı

Ekmek, Anadolu’da temel besin maddelerinin başında gelir ve bu nedenle her yörede ekmek ile ilgili çok geniş bir kültür oluşmuştur. Hamurun mayalanıp kabarmaya başladığında kuvvetli bir şekilde tekrar yoğrulmasına “kayısısını kırmak” denir. “Eseran” adı verilen hamur kesmekte kullanılan bir alet yardımıyla

Hamursuz
Hamursuz

Yalvaç ilçesine özgü geleneksel lezzetlerinden olan hamursuzun yörede önemli bir yeri vardır. Düğünlerde özellikle erkek evine gönderilir. Ekmeğin yumuşak olmasını sağlamak için patates püresi ilave edilerek iyice yoğrulur. Hazırlanan hamur “beze” denilen parçalara ayrılır.

Biz Neredeyiz?
Google Harita